Régóta terveztem, hogy beiratkozok a könyvtárba.
Azon hezitáltam ennyit, hogy megéri-e majd nekem, meg hát be kell egy új helyre menni...
ma van épp 2 hete, a negyedik könyvet hoztam el, szóval ha csak az anyagi részét nézem, szerintem máris eléggé megérte. :D
Az első könyv, ami alapján a helyszínt kiválasztottam (azon túl, hogy az üzlettől 3 percre van :D), hogy kölcsönözhető legyen, "A ketrecbe zárt fiú".
Pár éve leöltöttem pdf-ben, de nem szeretek kütyüt bámulni egész nap, így a telefon előbb ment tönkre, minthogy azon én bármibe is beleolvassak. :D
Van fent a moly.hu-n pár ajánló róla, hogy így ssírtak, meg úgy kellett mindig megállni vele,.....- szóval igazi borzongós, kegyetlen-sírós irományra számítottam-aki erre vágyik annak most mondom, hogy ne is kezdjen bele..:DD ez egy önsegítő könyv.
A helyes ajánló szerintem valami ilyesmi lett volna:
A pszichiáter Bruce Perry pár páciensének a történetén keresztül mutatja be, hogy a gyermekkori bántalmazás/ elhanyagolás különböző fajtái milyen következményekkel járnak. Meddig és hogyan fordíthatóak ezek vissza, milyen módszerek léteznek a kifejezetten kisgyermekkori traumák feldolgozására, és mi az, ami nem működik, vagy amikor már végleg késő.
Példáin keresztül arról ír, hogy a különböző szociális helyzetben, környezetben, életkorban lévő gyerekek hogyan reagálnak a látszólag hasonló traumákra, mitől lesz az egyik hidegvérű gyilkos, a másik pedig hogyan gyógyul meg szinte teljesen.
Vagy hogyan lesz egy kívülről, látszólag normális család egyik gyermeke jóravaló, kedves, becsületes, törvénytisztelő állampolgár, a társadalom hasznos tagja, míg a másik szociopata bűnelkövető, aki hirtelen felindulásból, teljes lelkiismeret furdalás nélkül, már tizenévesen gyilkol.
Mesél arról, hogy a legnagyobb jó szándék mellett is lehet ártani, súlyosan traumatizálni valakit.
Sokszor a butaság, iskolázatlanság, vagy a szülő neveltetéséből fakadó problémák vezetnek a súlyos elhanyagoltsághoz. (Nincs olyan, hogy majd ráérzel magadtól, hogy jól csináld , elég ha szereted, stb.)
Főleg extrém példákat hoz. Rámutat arra, hogy még egy éveken keresztül ketrecben nevelkedett fiú esetében is szinte teljes mentális felépülés lehetséges, amennyiben a kötődés kialakulásának képességéhez legkritikusabb első évben szeretetteljes környezetben nevelkedett, (korának megfelelően), a ketrecben töltött időszak alatt állatokkal , de "kommunikált" és természetesen ha utána megfelelő szakembertől kap segítséget, és szeretetteljes közegben nevelkedhet tovább (gondozó/család és kortársai nyitottságának hála).
Úgy gondolom, hogy aki szeretne fejlődni, megismerni önmagát és diszfunkcionális családban nevelkedett, annak érdemes elolvasni ezt a könyvet.
Sokat tanulhatunk magunkról.
Ha valaki családalapításon gondolkodik, annak meg egyenesen kötelezővé tenném, nehogy félreinformáltságból, akár a legnagyobb jó szándék mellett is, de ezeken a módokon ártson a saját gyermekének.
Az egyik kedvenc könyvem lett. Nem erre számítottam, sokkal többet kaptam és tanulhattam belőle.
A második könyv, amit választottam, szintén egy önismereti/önsegítő könyv.
Elég sokat szorongok, gondoltam hátha kapok pár tippet arra, hogyan enyhíthetek ezen.
Biztosan van olyan, akinek ez a könyv tetszeni fog, de én az a típus vagyok, aki elemez, és mindenre kell a "bizonyíték", a magyarázat, a szakmai levezetés, nekem nincs bajom a szakzsargonnal, a precízebb, hosszabb, nehezebb szövegekkel sem,sőt....
Jöhetnek az orvosi leletek, mri felvételek, mindenféle kutyafüle-na itt ilyen nem volt.
Felszínesen kapirgálja a témát, hoz példákat is, de nem nekem szólt/nem az én nyelvemen szólt.
Kicsit olyan ez a szorongás dolog, mintha egy nagy kőszikla lenne az életeden, és a könyvben leírtakkal elkezdené kapirgálni a felszínét egy vajkenő késsel..vagy sepregetni a tetejét.
Ha valaki szereti a könnyedebb hangvételű önsegítő könyveket, mert az életben sosem voltak komolyabb traumái vagy gondjai, annak lehet működni fog, de nekem ez a "nesze semmi, fog meg jól" típusú könyv volt.
Harmadiknak azért ezt a könyvet választottam, mert volt 3 percem kitalálni, mit olvassak, és a buszt is elérjem :DDD, - az eredeti tervemet meg kivették az orrom előtt.
Amikor sokat láttam a dokit a tévében, akkor tetszettek a gondolatai, mi baj lehet.
Ha össze kellene foglalni ezt a könyvet pár mondatban, akkor először azt mondanám, hogy úgy önsegítő könyv ez, hogy közben nem akar görcsösen segíteni. :D
Megmutatja, hogy lehet ezt így is.
Nagyon emészthető, érthető, tiszta gondolatok.
Nekem arra mutatott rá, hogy görcsösen akarunk valamilyenek lenni pl. lazák :D és ezért görcsösen teszünk, és meglepődünk, hogy ez nem jön össze-mert ez valahol eléggé ellentmondásos, keressük az utat, de nem hiteles.
Hiába teremtem meg a külcsínt hozzá, attól még nem az.
Megmutatja, hova lehet visszanyúlni, hogyan lehet hitelesen megtalálni a helyes utat MAGadhoz.
(és más nem tudja megmondani, csak én magamnak/te magadnak, de ehhez el kell kezdeni őszintének lenni-tudom szóismétlés, de megint csak magunkkal)
vicces, de beugrott erről egy idézet "65 millió évnyi vadászösztönt nem lehet csak úgy kiírtani"
A könyv is erre mutat rá. Ha az ember nem is ennyi ideje él a Földön, de a neveltetésünk, szociális hátterünk, környezetünk által kialakul egy helyesnek vélt kép arról, hogy KELL élni, kinézni, enni, inni, létezni....
és ő megkérdezi, hol vagy TE a storyban? és nincs olyan, hogy kell...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése